Beni övme sözlerini bırakınız, gelecek için neler yapacağız onla


           

"İnsaf ve merhamet dilenmekle millet işleri görülemez; millet ve devletin şeref ve bağımsızlığı elde edilemez, insaf ve merhamet dilenmek gibi bir kural yoktur. Türk milleti ve Türkiye'nin çocukları, bunu bir an akıldan çıkarmamalıdır.!"MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 
 
TOLTEK BİLGELİK KİTABI NDAN
 
 
 
Gündelik insan ilişkilerine baktığımızda sözümüzle birbirimizi ne kadar çok kırdığımızı bir düşünün.Birbirimizi bu kara büyü sözlerimizle ne kadar büyülediğimizin farkında bile olmayız. Sarfettiğimiz o kara büyülü sözlerle karşımızdakine duygusal bir zehir akıttığımızında farkında olmayız.
Günümüzde insanlar,hiç günahsız söz kullanmıyorlar. Sözümüzde hiç günahsız değiliz. İnsan ilişkilerimizde sözümüzü özenli bir seçicilikle kullanmak yerine, sadece cehennemde zebanilerin kullandığı sözleri kullanıyoruz. Hepimiz sözün gücüne güveniyoruz. Sözün bu gücünü bildiğimiz için sözlerimizi hep karşımızdakine küfretmek, suçlamak, utandırmak, yok etmek için kullanıyoruz. Bazen sözü doğru kullandığımızda oluyor. Ama ne yazık ki sık değil.Genellikle sözü bireysel zehirimizi karşımızdakine akıtmak için kullanıyoruz. Kızgınlığımızı
kıskançlığımızı, çekememezliğimizi ve nefretimizi ifade etmek için kullandığımız bu günahlı sözler aslında bizi birbirimizden uzaklaştırmakla kalmıyor, hem karşımızdakini, hem kendimizi aşağılara çekmiş oluyoruz. Böylece hem karşımızdakini hem kendimizi zehirlemiş oluyoruz. Bazende sadece haklı çıkmak adına,  başkalarının bakış açılarımızı desteklemelerini sağlamak adına yalan söyler, dedikodu yapar, biri hakkında zehir saçarız. Oysa bunu yapmakla farkında olmadan kendimizide zehirler mutsuz ederiz.
 
Bir toltek atasözü "mutsuzluk arkadaş arar"der. Kendimiz mutsuz olunca başkalarınında mutsuz olmasını isteriz.
Eğer kendimizle bir anlaşma yapar, "ben hiç kimseye günahlı söz kullanmayacağım" diye söz verirsek ve bunu kavrarsak önce kendimizle olan ilişkilerimizde değişiklik olacak, yaşamımızda olabilecek değişimleri görmeye başlayacağız. Önce kendimizle, sonra diğer insanlarla, özellikle sevdiğimiz kişilerle olan ilişkilerimiz derinden farklılaşır. Bu anlaşmayı benimser ve sözümüzü özenle seçersek bir süre sonra zihnimiz kıskançlık, nefret, birini aşağılama, suçlama,utandırma, küfür gibi zehir taşıyan duygulardan arınacak bu durum kedimiz, köpeğimizle dahi kuracağımız iletişimde kendini gösterecektir. Sözlerimize göstereceğimiz dikkat ve özen bize bir şey daha kazandıracaktır.
 
Bağışıklık.
Başkalarının negatif telkinlerine,yalanlarına, günahlı sözlerine karşı bağışıklık kazanacak bunlardan etkilenmez hale geleceğiz.
 
Siz sözlerinizde saflığı ve gerçeği ifade ettiğiniz sürece zihnimiz sadece sevgiden gelen sözleri algılayacaktır. Kendimizi mutlu ve huzurlu hissedeceğiz. Sevgi tohumları gelişecek,gelişen sevgi tohumları korku tohumlarını yok edecektir. Sadece bu 1.anlaşma bile sizi büyük başarılara,bolluk bilincine doğru götürecek,hayatımızı bütünüyle değiştirecektir.
Bize cehennem içinde dahi cenneti yaşatacaktır.
 
Önce kendimizden başlayalım. İnsan kendisiyle sürekli konuşan varlıktır. Çoğu kez kendimize şu sözleri söyleriz.
"Oh, şişman görünüyorum, çirkinim,yaşlanıyorum, saçlarım dökülüyor, aptalım, hiçbir şeyi anlamıyorum, budalanın tekiyim, başarısızım". Bu sözleri kendimize bile söylememiz anlaşmayı bozar. 
 
Çünkü bu sözler kendi zihnimizde taşıdığımız zehiri kendi içimize akıtmaktan başka bir şey değildir, kendimizi reddediştir ki bu ölümcül günahtır, kişiyi ölüme götürür. Ne kendimize ne başkasına kötü söz kullanmayacağım diye söz vermek bile zehirden arınmaya, sevgi tohumlarının yeşermesine bir başlangıçtır.
 
Dört Anlaşma
TOLTEK BİLGELİK KİTABI
Don MİGUEL RUİZ
Türkçesi Nil GÜN
Ötesi Yayıncılık

 
 
 
 
 
 
 
2009 el kitabı

Limiti koyan zihindir. Zihin bir şeyi yapabileceğini kestirebildiği kadar başarılı olur. Yüzde 100 inandığın süre here şeyi yapabilirsin.

ARNOLD SCHWARZENEGGER

 

Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bir yana çekilir.

STAR JORDAN

 

Büyük adamlar olmazsa hiçbir şey başarılamaz. İnsanlar da ancak karar verirlerse büyük olabilirler.

GAULLE

 
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !